Anket yasağına saatler kala sürpriz bölgeler! Kamuoyu araştırmacıları açıkladı…

  • Haber7 – ÖZEL 

2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne yönelik geri sayım başladı ve vatandaşlar, sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Seçime 11 gün kala kararsız seçmen sayısında azalma görülürken Türkiye genelinde de tablolar netleşmeye başladı. 34 siyasi partinin katılacağı seçimde hangi bölgelerde hangi adayların da etkin olduğu netlik kazanıyor. Yerel seçim yarışında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde kritik yarış ise devam ediyor. Başkan adaylarının büyük projelerini ve vaatlerini vatandaşa anlatması ile sandıkta görülebilecek potansiyel oranlar kamuoyu araştırmalarına da yansıdı. Kritik süreçte yarın itibariyle başlayacak olan seçim yasakları arasında anket araştırmaları da yer alacak. Anket açıklama yasağının son saatlerinde, Haber7 kamuoyunun nabzını tuttu.

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir ve AREDA SURVEY Genel Müdürü Yusuf Akın son anketleri Haber7’ye açıkladı.

Kamuoyu araştırmacıları masalarındaki son anketleri açıkladı! İşte Türkiye’de yerel seçim tablosu…İSTANBUL BIÇAK SIRTINDA!

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir Haber7’ye yaptığı açıklamada, İstanbul’un ‘bıçak sırtında’ olduğunu ifade etti. Büyükşehirlerdeki kamuoyu araştırmalarını anlatan Hilmi Daşdemir, İzmir’de Hamza Dağ’ın iyi bir kampanya yürüterek sürpriz yapabileceğini, Antalya’da ise durumun başa baş gittiğini açıkladı. Hatay’da CHP’nin yaşadığı Lütfü Savaş krizi ile AK Parti’nin rahat bir havada seçime girdiğini söyleyen Daşdemir, Adana’da da kıl payı ile Zeydan Karalar’ın önde olduğunu kaydetti.

İYİ Parti seçmeninin kendi adayları dışında CHP adaylarına yöneldiklerini belirten OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, DEM Parti ve TİP’in de CHP ile işbirliği yaptığını öte yandan Yeniden Refah Partisi’nin bazı bölgelerde AK Parti’ye kaybettirme potansiyelinin olduğunu ifade etti.

SÜRPRİZ HANGİ İLLERDEN GELECEK?

İstanbul’un ilçeleri ile ilgili konuşan OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, “Sarıyer’de Ak Parti alabilir, Kartal’da da böyle bir ihtimal olabilir. Geri kalan ilçelerde sürpriz olacağını genel anlamda düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Sürpriz beklediği illerle ilgili ise, “Muğla’nın Bodrum ve Marmaris ilçelerinde AK Parti güçlü geliyor. Buralarda bir değişim olursa CHP’nin ‘kimi aday gösterirsek kazanırız’ algısının da doğru olmadığının teyidi gerçekleşir. Anadolu’da bazı yerlerde Kayseri, Konya, Malatya gibi illerde Yeniden Refah Partisinin yüzde 10 civarında oya çıktıklarını görüyoruz. Tepki oylarının bu yönde bir eğilimi olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA SON DURUM

CHP’nin elinde bulundurduğu birçok büyükşehir belediyesini kaybedeceği yönünde net verileri olduğunu açıklayan AREDA SURVEY Müdürü Yusuf Akın, seçmenin CHP’yi cezalandıracağı yönünde tavrının olduğunu belirtti.  Siyasal kimliği ile veya ideolojik olarak bir oy verme davranışı gösteren seçmen hariç CHP tabanının dahi yeterli oranda toparlanmadığını gördüklerini ifade eden AREDA SURVEY Müdürü Yusuf Akın, İstanbul’da kıran kırana giden bir durumun olduğunu kaydetti. Murat Kurum’un moral üstünlüğünü elinde tuttuğunu belirten Yusuf Akın, seçime kadar İmamoğlu’nun CHP’de yaşanan kaoslar ile ilgili yıpranacağını ifade etti. Muhalefet seçmenin de sandık motivasyonunun düşük olduğunu ancak CHP’nin kurultay döneminde yaşanan istifalarla alevi seçmeninin de CHP’ye sırt döndüğünü belirtti.

MANSUR YAVAŞ SESSİZLİĞİNİ BOZACAK MI?

Ankara’ya dair masalarındaki son anketleri açıklayan AREDA SURVEY Müdürü Yusuf Akın, oy potansiyelini her gün arttıran tarafın Turgut Altınok olduğunu ifade etti. Bahçeli’nin sahaya inmesi ile seçmenin de hareketleneceğini açıklayan Yusuf Akın, Yavaş’ın suskun siyaset trendinin son düzlükte düşüşe geçtiğini kaydetti.

“İZMİR GELSİN TABİRİ BU KEZ TUTMAYABİLİR”

CHP’nin kalesi olarak nitelendirilen İzmir’i değerlendiren Yusuf Akın, İzmir’de Hamza Dağ’ın tüm siyasi yelpazeyi kucaklayan tavrının seçmende sempati topladığını belirtti. Muhalefet seçmeninin İzmir’de CHP’yi cezalandıracağını açıklayan AREDA SURVEY Müdürü Yusuf Akın, “İzmir gelsin tabiri bu kez tutmayabilir. İzmir bazı medya kurumlarını ve gazetecileri üzebilir hatta İzmir’den gelecek sonucu gölgelemek isteyebilirler. Hamza Dağ inanılmaz bir saha performansı gösteriyor. İzmir seçmenini hizmet anlayışına ikna ettiği yönünde veriler var. Aradaki farkın azaldığını ve seçime girerken değişeceğini görebiliyoruz. Tüm siyasi yelpazeyi kucaklama metodu sempati topluyor. Muhalefet seçmeni CHP’nin ‘dayatma siyasetini’ cezalandıracak.” dedi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x