Ramazanda da boş durmuyorlar! Vatandaşa uyarı üzerine uyarı

Dolandırıcılar, Ramazan ayında da iş başında. Vatandaşların dini duygularını istismar ederek kandırmaya çalışan dolandırıcıların bu kez yöntemi, fitre, zekat yardımları ile “Afrika’da su kuyusu açacağız” yalanı.

Uzmanlar, telefonlara yollanan, fitre, zekat yardım mesajlarının linklerine tıklanması durumunda banka hesaplarının boşaltılabileceğini söylüyor. Özellikle yurtdışındaki Müslümanlara yardım çağrısı olarak da gönderilen mesajlardaki linklerin uzantılarına dikkat edilmesi, gönderilen mesajların teyit edilmesi önem taşıyor. Yardım kampanyalarında da yerel yönetimlerin isimleri geçirilerek yardım istendiğine dikkat çekilirken,  devlet yardımlarının mesaj ya da e-posta yoluyla gerçekleşmediğinin altı çiziliyor. 

SAHTE DERNEK VE VAKIFLAR

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV Sinema Bölüm Başkanı ve Adli Bilişim Uzmanı Prof. Dr. Ali Murat Kırık, Ramazan ayının dolandırıcılar için av dönemi haline geldiğini belirterek, şu uyarılarda bulundu:

“Özellikle sahte dernek ve vakıfların kurulması, mevcut kurumların web sitelerinin kopyalanması, sosyal medya manipülasyonu ve kişisel bilgi hırsızlığı gibi taktiklerle insanların fitre ve zekât gibi bağışlarını aldatarak ele geçirme çabaları artıyor. Ramazan ayı dolandırıcılar için adeta bir fırsat haline geliyor.”

“Siber dolandırıcılar, insanların duygusal zeminde etkilenmelerini sağlayacak kısa mesajlar, sosyal medya reklamları, sahte internet siteleri ve e-postalar gibi yöntemlerle kullanıcıları kandırmaya çalışıyorlar. Bu saldırıların temel hedefi ise kredi kartı bilgilerine ve banka hesaplarına erişmek ve kişisel bilgileri ele geçirmek oluyor.”

İSTİSMAR EDİYORLAR

Kırık, uyarılarının devamında ise şu uyarıların altını çizdi:

“”Dolandırıcılar, gerçek vakıfların veya derneklerin isimlerini taklit ederek sahte web siteleri ve sosyal medya hesapları oluştuabiliyor.  Bu sahte platformlarda, Ramazan ayı gibi yardımlaşmanın ön plana çıktığı dönemlerde fitre ve zekat gibi bağışların toplanacağı belirtiliyor. İnsanlar bu mesajlara inanarak bağış yapabiliyor. Ancak paralar aslında dolandırıcıların eline geçiyor.”

“Siber dolandırıcılıkla mücadelede en önemli adım, bilinçli ve dikkatli olmaktır. Bağış yapmadan önce mutlaka kurumun resmi olup olmadığını araştırmak, bağışları güvenli kanallardan yapmak, sahte web sitelerine dikkat etmek ve kişisel bilgileri paylaşırken dikkatli olmak gerekir. Web sitesinin URL’sini dikkatlice kontrol etmek çok önemli. Sahte siteler genellikle orijinal sitelerle benzer görünebilir, ancak URL’de küçük farklar olabilir. Ayrıca, sahte sitelerin tasarımı genellikle amatörce olabilir ve yazım hataları veya teknik eksiklikler içerebiliyor.”

E-DEVLETİN ÖNEMİ 

Öte yandan konuyla ilgili görüştüğümüz birçok vakıf ve dernek yöneticisi Ramazan ayında yardım kampanyası düzenlemediklerini, bir kampanya olması durumunda bunu e-devlet üzerinden resmi yollarla belirttikleri bilgisini paylaştı.

İletişim ve Sosyal Medya Uzmanı Nurhan Demirel, dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerden birinin Ramazan yardımları adı altında yapılan sahte kampanyalar olduğuna dikkat çekiyor. “Vatandaşlara gönderilen mesajlarda, ayni ve nakdi yardım başvuruları için oluşturulan sahte linklere tıklanması isteniyor” diyen Demirel, “Bu mesajlarda genellikle belediyeler ve bakanlıkların adı kullanılarak, güvenilir bir izlenim verilmeye çalışılıyor. Ancak aslında bu linkler, kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için hazırlanmış tuzağa düşürme amaçlı oluyor” diye konuştu.

AFRİKA’DA SU KUYUSU

Demirel’in uyarısı ise net: Bu türdeki mesajlara tıklamaktan kaçının ve Ramazan yardımı için daha önce bir talebiniz olduysa, bağlı olduğunuz belediye ve e-devlet üzerinden yardım alıp, alamayacağınızı sorgulayın.

Demirel, dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerden birinin Afrika’da su kuyusu açtırma gibi duygusal söylemler olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“İnsanların yardımseverlik duygularını istismar eden bu tür sahte kampanyaların arkasında genellikle organize dolandırıcı grupları bulunuyor. Bu tür dolandırıcılar, insanları acıklı kampanya görsel ve videolarıyla kandırarak oldukça profesyonel görünümlü tuzaklar kuruyorlar. Ancak asıl acı gerçek, Afrika’da gerçekten zor şartlar içerisinde olan ve insani yardıma ihtiyacı olan binlerce insanın varlığıdır. Bu insanlara yardım etmek isteyenlerin güvenilir yardım kuruluşlarına başvurması oldukça önemli.”

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN

Ramazan ayında dolandırıcıların tuzağına düşmemek için önemli noktalara dikkat çeken Demirel, vatandaşların korunması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

-Tanımadığınız kişilerden gelen mesajlara itibar etmeyin,

-Sahte bağlantılara tıklamaktan kaçının,

-Bağışlarınızı vakıf ve derneklere yapın,

-Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

CİHAZLARINIZA SIZABİLİRLER

Adli Bilişim Uzmanı Dr. Berker Kılıç, siber dolandırıcıların sosyal mühendislik taktiklerini kullanarak insanları kandırabileceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Sahte hikayeler, duygusal mesajlar ve acil yardım çağrıları gibi yöntemlerle insanların duygusal tepkilerini harekete geçirebilir ve dolandırıcılık için fırsat yaratabilirler. İnsanları etkilemek için sahte ibadet rehberleri, dini uygulamalar veya online yardım siteleri gibi görünen yazılımların arkasına zararlı yazılımlar ekleyerek kullanıcıların cihazlarına sızabilirler. Bu sayede kişisel bilgileri çalabilir veya cihazları kontrol altına alabilirler. Kripto para birimleri, anonim olmaları nedeniyle siber dolandırıcılar için cazip bir hedef olabilir. Sahte kripto para bağış kampanyaları veya sahte kripto para borsaları aracılığıyla insanları dolandırabilirler.”

KAYNAK: HABER GLOBAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x